Fredsskapande genom fotografering #ÄgDinBerättelse – Digital utställning
Vem äger berättelserna om vår samtid? Om Fittja? Om världen?
Kan våra berättelser och drömmar också påverka den verklighet vi skapar?
Nu finns utställningen som projektet “Fredsskapande genom fotografering” resulterade i digitalt som en foto-essä på Field Photography Collectives hemsida.
Åttondeklassare från Fittjaskolan i Botkyrka fick i uppdrag att gestalta vad fred kan betyda för dem i deras lokala miljö. Går det att fånga betydelsen av fred med enskilda ord? Hur kan dessa ord illustreras med hjälp av foto?
“Ja”, menade eleverna, och valde ord som “rättigheter”, “jämlikhet”, “frihet”, “familj” och “glädje”. De bilder och ord ni ser i utställningen är resultatet av elevernas arbete.
Ungas röster är viktiga! Unga röster spelar en viktig roll! I linje med de Globala målen, youth4peace och FNs resolution 2250, vill därför MKC och Field Photography Collective (FPC) inspirera och rusta ungdomar att äga och skapa sina egna berättelser.
FÖRENINGEN FIELD PHOTOGRAPHY COLLECTIVE
FPC är ett fotokollektiv med personer som har lång erfarenhet av att jobba med fred och demokrati, och i konfliktländer, där kameran, fotografering och berättande alltid varit viktigt. Medlemmar från FPC har tillsammans med åttondeklassare från Fittjaskolan skapat denna utställning.
Projektet är en del i ett större fredsprojekt på Fittjaskolan, där FPC bjudits in att hålla föreläsningar och workshops om fotografering och storytelling på MKC.
Foto: Aroosha Rafaqat och Maryam Ahmed.
Den fysiska utställningen hänger uppe på Mångkulturellt centrum, men eftersom vi i nuläget håller stängt för publik är vi glada att kunna hänvisa er till den digitala versionen.
Projektet finansieras av den Kreativa fonden i Botkyrka kommun.