Priset mot främlingsfientlighet och rasism

K P Arnoldsonpriset mot främlingsfientlighet och rasism på 15 000 kr delas årligen ut av Mångkulturellt centrum på uppdrag av kommunfullmäktige i Botkyrka kommun.

 

 

K P Arnoldsonpriset delas ut till person, organisation eller grupp verksam i Botkyrka som bidrar till skapandet av ett samhälle där människor inte förtrycks eller utsätts för diskriminerande handlingar. Nominera någon du tycker är en värdig pristagare, en individ, organisation eller grupp verksam i Botkyrka. Maila din nominering till: info@mkcentrum.se

K P Arnoldson

K P Arnoldson var stins i Tumba. Han var också journalist, författare, pacifist, riksdagsman och nobelpristagare. Han var med och bildade Svenska freds- och skiljedomsföreningen 1883. År 1908 tilldelades han Nobels fredspris.

Läs artikel om K P Arnoldson i tidningen Mitti från april 2020

K P Arnoldson priset - K P Arnoldson som ung helbild sv v

VEM VAR K P ARNOLDSON?
Se vår digitala utställning som även visas i Biblioteket på MKC
och lär dig mer om Botkyrkabon som fick Nobels fredspris.